21.03.2019

Заробітна плата та страховий стаж

Громадяни країни мають право володіти грунтовними знаннями про свої трудові права та наслідки їх порушення. Ось чому актуальна тема сьогоднішнього дня – це ліквідація тіньової зайнятості і організація заходів  по недопущенню виникнення заборгованості з виплати заробітної плати.

 На даний час виплата заробітної плати у «конверті» та нелегальна робота стали нормою життя. З цією метою роботодавці (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати – офіційну і неофіційну. Використовуються такі форми трудових відносин, як стажування, встановлення випробувального терміну, здебільшого не оформленого належним чином, застосовуючи які, роботодавці відтерміновують на деякий час укладання трудового договору. Влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати, що роботодавець не здійснюватиме відрахування єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду з цієї заробітної плати. Працівник у таких випадках виявляється повністю беззахисним  перед роботодавцем. Усна домовленість не фіксується юридично, працівнику платиться стільки, скільки вважається за потрібне. У робітника відсутні докази для підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати і трудового стажу. Відповідно отримання заробітної плати в «конвертах»  приводить до відсутності соціального захисту по різних питаннях:

- відсутність права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

- відсутність права на офіційне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань;

- відсутність права на відпустку, в тому числі на відпустку у зв’язку з вагітністю, пологами та по догляду за дитиною;

- відсутність права реєстрації у центрі зайнятості після звільнення та отримання допомоги по безробіттю;

- можливість звільнення у будь-який момент без виплати вихідної допомоги або компенсації за невикористану відпустку;

- можливість відмови у призначенні різного виду допомог та субсидій у зв’язку з відсутністю офіційних доходів;

- можливість роботи понад норму та без додаткової оплати праці;

- неможливість включення до страхового стажу періодів роботи без оформлення трудових відносин.

Формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність розміру пенсії від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались внески. Для зарахування до страхового стажу одного робочого місяця в повному розмірі сума нарахованих щомісяця внесків має бути не меншою за мінімальний страховий внесок, обчислений із мінімальної заробітної плати. Крім того, однією з головних і найважливіших умов соціального страхування, яка стосується включення періодів трудової діяльності людини до її страхового стажу, є щомісячна сплата роботодавцем за неї єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів Державної фіскальної служби. Своєчасна і повна сплата платежів, а також забезпечення працівників заробітною платою не менше мінімальних соціальних стандартів - це обов’язок кожного роботодавця по соціальному захисту своїх працівників.

Сьогодні роботодавці не повинні забувати про відповідальність згідно ст.265 КЗпП – фінансові санкції за кожного працівника при невиконанні мінімальних соціальних гарантій в оплаті праці складають 10 мінімальних зарплат. Передбачено новий вид фінансової відповідальності  за недопуск державного інспектора праці на перевірку, яка проводиться з метою виявлення робітників з неоформленими договорами – 100-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на момент виявлення порушення. Крім того, внесені зміни до ст.34 Закону України  № 280/97 »Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено з 01.01.2017 року надання органам місцевого самоуправління повноважень здійснення на своїх територіях контролю за виконанням законодавства про працю і зайнятість населення.

Відомості про заробітну плату та сплачені страхові внески зберігаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування України. Усі дані персоніфіковані.

На сьогоднішній день, зареєструвавшись на веб-порталі Пенсійного фонду України, кожна застрахована особа має можливість контролювати свою зарплату та майбутню пенсію, перевіряти факт сплати внесків та суму, з якої вони перераховуються.

 

                                                                                      Саратське об’єднане управління Пенсійного

                                                                                      Фонду України Одеської області