27.02.2014

Вчасно виявити та вилікувати!

 


Туберкульоз – тяжке інфекційне захворювання, яке без лікування загрожує смертю. Воно передається повітряно-крапельним шляхом. Головною ознакою слугує кашель, який більше трьох тижнів непокоїть людину. Іншими поширеними скаргами є: підвищена температура тіла та зменшення ваги. Туберкульоз виліковний при умові проходження своєчасного обстеження та в повній мірі здійсненого лікування, яке в нашій країні є цілком безкоштовним.
Протягом останніх 15 років рівень захворюваності в Україні збільшився в 2,5 рази. Щорічно більше 10 тис. людей вмирають від цієї хвороби. Найбільш високі показники захворюваності реєструються в південно-східних регіонах країни. В значній мірі причиною поширення туберкульозу є неефективність роботи програм боротьби з туберкульозом, суттєве згортання протитуберкульозних закладів. Річні медико-економічні збитки від туберкульозу в країні становлять півтора мільярда гривень.
Туберкульоз відомий під назвою сухоти (рос. чахотка) протягом віків. До середини ХІХ сторіччя його вважали спадковим захворюванням. У 1882 році Роберт Кох відкрив бактерію, яка викликає туберкульоз. Ліки від хвороби винайшли тільки в ХХ сторіччі: у 1943 році – стрептоміцин, у 1952 – ізоніазид, ще через 5 років – ріфампіцин. Незважаючи на наявність ліків, хворобу все ще не вдається приборкати. Більше того, у 1993 р. ВООЗ проголосила епідемію туберкульозу глобальною небезпекою. Це єдиний прецедент оголошення за ініціативи цієї організації надзвичайного стану в світі і він діє донині. В минулому році в Давосі проголошено Глобальний план «Зупинити туберкульоз!», розрахований до 2015 року. Він передбачає розширення доступу населення світу до програм боротьби з туберкульозом, прискорення досліджень в галузі розробки нових засобів подолання хвороби. Проблема полягає в своєчасному виявленні хвороби, доведенні розпочатого лікування до повного одужання. Хворий в активній фазі хвороби може заразити в середньому 10-15 людей на рік. У разі перерваного лікування формуються стійкі (резистентні) до фармакологічних засобів форми хвороби. За оцінками ВООЗ, найбільш високі показники поширеності стійких до ліків форм хвороби спостерігаються в Китаї та пострадянських країнах. Туберкульоз – це інфекційна хвороба, яку викликає мікобактерія туберкульозу. Хвороба може вражати різні органи та системи людини. Розповсюджується хворими з найбільш поширеною легеневою формою. Коли ці пацієнти кашляють, чхають або розмовляють, крихітні краплини, що містять мікобактерії, потрапляють у повітря. Оточуючі можуть заразитися, вдихаючи це повітря. Найменші частинки розміром від 1 до 5 мікрометрів залишаються у повітрі у зваженому стані протягом кількох годин і можуть сягати альвеол, де і розмножуються. Із кровотоком бактерії розповсюджуються в організмі, обираючи, головним чином, легені, кістки, нирки, центральну нервову систему. Імунна система людини протягом 2-10 тижнів втручається в процес та зупиняє розмноження і подальше розповсюдження бактерій. Інфіковані люди не заразні для інших людей. Інфікування – не означає захворювання. Третина людей в світі інфіковані мікобактерією туберкульозу, в деяких країнах– до 80%.
У більшості інфікованих хвороба ніколи не проявляється. Якщо імунна система людини не в змозі зупинити інфекцію, у приблизно десятої частини заражених людей інфекція прогресує і розвивається захворювання. Бактерії швидко розмножуються і через лімфатичні судини і залози потрапляють в кров, ушкоджуючи тканини-мішені.
Деякі стани сприяють підвищенню ризику розвитку туберкульозу. Це – інфікування вірусом імунодефіциту, вживання наркотиків, недавня туберкульозна інфекція, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, лікування гормонами, тяжкі захворювання нирок. Майже всі пацієнти з вперше виявленим туберкульозом можуть бути вилікувані. Правильне лікування є найважливішим заходом профілактики. Воно швидко робить заразних хворих незаразними та за-тримує розповсюдження ін-фекції в суспільстві. Порушення режиму лікування може призвести до смерті хворого, розвитку стійких до ліків штамів бактерій, продовження бактеріовиділення.
Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання, при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини. Збудник потрапляє в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд та постіль, папери, недопалки хворого та ін. Зараження може відбуватися також при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби. Мікобактерії, що знаходяться в закритому, погано провітрюваному приміщенні, можуть тривалий час зберігати життєздатність, сприяти початку інфекційного процесу. В навколишньому середовищі, під впливом ультрафіолетових променів сонячного світла збудник швидко гине.
Населення в цілому і, особливо, члени сімей хворих людей повинні знати про існуючі ризики. Діти, підлітки та дорослі, які перебувають у контакті з хворим, страждають на туберкульоз частіше, ніж інші. В профілактиці велику роль відіграє підтримання чистоти приміщень, достатнє провітрювання та інсоляція.
Попередження саморуйнуючої поведінки молоді, пропаганда різних технологій підвищення рівня здоров’я повинні стати повсякденною практикою лікарів, вчителів, соціальних працівників, журналістів і доповнювати ефективні суспільні соціально-економічні заходи (такі, наприклад, як створення гідних умов життя для тих, хто проживає в скрутних житлових умовах або зовсім не має житла, звільняється з ув’язнення).
У відповідності з цілями ВООЗ на глобальному рівні, мають бути виявлені 70% і вилікувані 85% хворих на туберкульоз для досягнення вже в 2012 р. значного зниження розповсюдженості хвороби та пов’язаної з нею смертності. У зв’язку з цим, головним завданням стає покращання виявлення хворих серед населення. У дорослих воно можливе при своєчасному флюорографічному обстеженні, аналізі мокроти на наявність збудника, у дітей – за допомогою туберкулінової діагностики (проби Манту). Необхідно негайно звертатися до лікаря, якщо людину протягом більше трьох тижнів непокоїть постійний кашель, підвищена температура тіла та пітливість уночі.
Необхідно пам’ятати, що туберкульоз можливо вилікувати, якщо своєчасно діагностувати хворобу та дотримуватися усіх вимог лікування.